PZU ubezpieczenie dla lekarzy – jak dobrać odpowiedni wariant?

Zawód lekarza należy do jednych z najbardziej szanowanych w naszym kraju. Wpływa w sposób bezpośredni na zdrowie oraz życie pacjentów. Każdego dnia medycy walczą o ludzkie zdrowie i mierzą się z trudnymi zadaniami. Ich reakcja musi być zawsze szybka, a zachowanie zimnej krwi okazuje się w tej pracy niezbędne. W tej wymagającej profesji o popełnienie błędu wcale nie tak trudno. Niewłaściwa diagnoza lub naruszenie praw pacjenta może skutkować roszczeniami z jego strony. Dlatego tak istotne jest posiadanie właściwie dobranego ubezpieczenia zawodowego. Taką polisę ma w swojej ofercie między innymi PZU.

Ubezpieczenie dla lekarzy PZU- komu jest dedykowane?

PZU ubezpieczenie dla lekarzy dedykowane jest wszystkim podmiotom leczniczym, które wykonują stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne albo inne niż szpitalne, ale także ambulatoryjne świadczenia zdrowotne. Polisa ta przeznaczona jest dla lekarzy wykonujących świadczenia zdrowotne w ramach indywidualnej alb grupowej praktyki zawodowej, ale nie tylko. Z takiej polisy mogą też skorzystać fizjoterapeuci, pielęgniarki, położne czy diagności laboratoryjni.

Zawód lekarza należy do jednych z najbardziej szanowanych w naszym kraju

Obowiązkowe ubezpieczenie dla lekarzy- na co zwrócić uwagę, przed podpisaniem polisy?

Po pierwsze, należy pamiętać, że polisa OC musi być zgodna z rozporządzeniem Ministra Finansów. O co dokładnie chodzi? Prawo reguluje między innymi kwestię dotyczącą minimalnej sumy gwarancyjnej. W ubezpieczeniu musi więc znaleźć się dokładna suma wynosząca co najmniej 75 tysięcy euro na jedno zdarzenie oraz minimum 350 tysięcy euro na wszystkie zdarzenia. W dokumencie zawarty jest też dokładny zakres obowiązkowego ubezpieczenia. Zakres ochrony w PZU, jak i w innych towarzystwach ubezpieczeń będzie zawsze taki sam. Wybierając ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niektórzy lekarze kierują się tylko i wyłącznie ceną. W przypadku profesji o wysokim stopniu ryzyka trzeba pamiętać, że minimalna suma gwarancyjna może okazać się niewystarczająca. Wtedy warto rozważyć dodatkową ochronę. Do specjalizacji podwyższonego ryzyka należą np: chirurdzy, anestezjolodzy, ginekolodzy-położnicy. Wysokość sumy ubezpieczenia zależy od rodzaju specjalizacji. Trzeba dodać, że obserwujemy wciąż rosnącą wysokość rekompensat.

Zawód lekarza należy do jednych z najbardziej szanowanych w naszym kraju

O czym jeszcze pamiętać? Istotne jest to, aby nie popełnić błędu, wypełniając wniosek. Trzeba zawrzeć w nim wszystkie wymagane informacje, zgodnie z prawdą. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Co musi znaleźć się we wniosku? Należy podać w nim np. wykonywane specjalizacje, posiadane tytuły naukowe, liczbę wypłaconych odszkodowań, a czasem również miejsca pracy. Nie bez znaczenia jest także sama firma ubezpieczeniowa. Najlepiej sięgnąć po solidny i ceniony na rynku zakład ubezpieczeniowy. Rzetelna i profesjonalna firma da nam pewność, że odszkodowanie zostanie wypłacone w terminie i bez żadnych przeszkód. Na rodzimym rynku nie wiele podmiotów oferuje ubezpieczenia zawodowe, takie jak polisa dla lekarzy. Chętnie wybierane jest obowiązkowe ubezpieczenie dla medyków od PZU.

Rozsądny i dobrze przemyślany wybór obowiązkowego ubezpieczenia OC dla lekarzy to niesłychanie istotna kwestia. Polisa od odpowiedzialności cywilnej zagwarantuje medykowi możliwość bezpiecznego wykonywania zawodu. Wybierając odpowiedni dla siebie wariant, warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe kwestie. Najważniejszą z nich jest suma gwarancyjna, która musi być dostosowana do danej specjalizacji i jej stopnia ryzyka oraz indywidualnych potrzeb specjalisty.

Powrót na górę